| Part Number | 5KP30A-E3 54 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 456790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 5KW 2-Pin Case P600 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5KP30A-E3 54 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5KP30A-E3 54 |
|---|---|
| Supplier Package | Case P600 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Clamping Voltage | 48.4 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Product Dimensions | 9.1 x 9.1 x 9.1 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 30 V |
| Test Current | 5 |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 103 A |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2Case P600 |
| Replacement Part Number | PART-5KP30A-E3 54 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | TOSDF2S5.1FS,L3M(T ESD PROTECTION DIODE Download PDF datasheet for DF2S5.1FSL3M(T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 43V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ43CA-E3 52.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Directional 5V 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for D5V0L1B2S9-7.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24A-E3 9AT.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 60W 2-Pin SOD-962 Embossed T R Download PDF datasheet for VS5V0BC1EST15R.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ5V0CA.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W SPCL - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 150W 2-Pin Micro SMP T R Download PDF datasheet for MSP3V3-M3 89A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36CAHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 33V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K33CA-M3 57.pdf |